Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zgłoś awarię » 994, 660 074 611

-.+Rozmiar tekstu

 

 

Zakład Uzdatniania Wody znajduje się w Bochni przy ul. majora Bacy 15. Zakład posiada układ dwóch pracujących wspólnie lub niezależnie ciągów technologicznych o wydajności sumarycznej 17 280 m3/d.

Proces technologiczny

Woda dla mieszkańców Bochni pobierana jest z rzeki Raba, a następnie poddawana procesom technologicznym uzdatniania wody w Zakładzie Uzdatniania Wody. Woda surowa czerpana na Ujęciu Wody poddawana jest procesowi ozonowania wstępnego. Następnie woda poddawana jest procesowi koagulacji i sedymentacji. W procesie tym drobne cząstki zawiesiny łączą się w większe zespoły, a następnie opadają na dno zbiorników. Dzięki temu procesowi usuwana jest mętność wody oraz poprawia się jej barwa. W kolejnym kroku woda kierowana jest na filtry piaskowe, gdzie zostaje oczyszczona z pozostałych kłaczków. Później woda przefiltrowana poddawana jest ponownie ozonowaniu i filtrowana jest na filtrach węglowych. Pod koniec procesu uzdatniania, woda poddawana jest procesowi dezynfekcji za pomocą roztworu dwutlenku chloru, a następnie pompami wysokiego tłoczenia kierowana jest do sieci wodociągowej. Ostatnim elementem całego procesu uzdatniania wody jest dezynfekcja promieniami UV.

Tak uzdatniona woda kierowana jest do odbiorców na terenie miasta i okolicznych gmin.

Strona Miasta Bochnia                               Biuletyn Informacji Publicznej

  • baner
  • baner
  • baner
  • baner